Skip to main content

„Az elmúlt négy év alatt több száz daganatos gyerekkel foglalkoztam már, és azt látom, sokat segít, ha kapnak egy biztos pontot az életükbe. A zenetanulás az lehet.”

Különösen fontos, hogy lekössék magukat. “Ha az agy nem kap feladatot, elkezdünk gondolkodni. Ha valaki beteg, és beletemetkezik a gondjaiba, azzal az állapotát is rontja. Ám abban a pillanatban, hogy talál valami újfajta motivációt, már nem az egészségi állapota az egyetlen, ami körül a gondolatai foroghatnak.”

Benák-Tömöri Judit szerint az örömteli tevékenység energetizál. Ha pedig az ember jól van, a betegsége sem tud elhatalmasodni rajta.

A Zenével a Rákos Gyermekekért Alapítvány is hasonló céllal működik. Seres Antal, a Megasztárból ismert Fivérek együttes tagja alapította 2011-ben, mert akkori sikerét szerette volna arra is használni, hogy másokon segítsen. Eredetileg csupán zenélni járt be a szegedi gyermekklinika kis betegeihez, de hamar kiderült, hogy még hatásosabb, ha nemcsak hallgathatják, hanem tanulhatják is a fiatalok a gitározást.

Figyelemelterelésből tehetséggondozás

“Úgy gondolom, hogy minden betegséget, így a legsúlyosabbat is, a lelki oldaláról kell megközelíteni. Az elmúlt négy év alatt több száz daganatos gyerekkel foglalkoztam már, és azt látom, sokat segít, ha kapnak egy biztos pontot az életükbe. A zenetanulás pedig az lehet” – fogalmazott Anti, aki az évek alatt olyan ismert zenészeket is meg tudott nyerni a program számára, mint Palya Bea és Mező Misi.

A fiatal zenész első tapasztalata a rákbeteg gyerekek között az volt, hogy nagyon magányosak. “Kiszakadnak a baráti tár¬saságukból, a családjuk sem tud mindig velük lenni, így már az is óriási kapaszkodót jelent számukra, hogy tudják, a klinikán belül is van programjuk: a zeneóra. A foglalkozások kizökkentik Őket a kezeléssel járó fájdalmakból és monotonitásból, így nem ragadja el őket annyira a betegségtudat.”

Az alapítvány már több tehetséges gitárost kinevelt, akik kikerülve a klinikáról lehetőséget kapnak a koncertezésre is. Legutóbb például a szentesi Református Nagytemplomban, az Omega Oratórium koncert vendégeként mutatkozhattak be a gyógyulófélben lévő és egészséges gyermekek. Köztük volt Török Ricsi is, aki Seres Anti egyik első tanítványa volt. “Négy év tanulás után lehetőséget kaptam rá, hogy egy ikonikus banda előtt léphessek színpadra”– meséli a tizenhét éves fiatal-ember. Ricsit mirigydaganattal kezelték négy éve, kilenc hónapig feküdt a szegedi gyermekklinikán. Ott vett életében először gitárt a kezébe, néhány napja pedig több százan tapsoltak neki a társaival közös koncerten.

Egy hozzászólás

Hozzászólás küldése

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .